Подводна ерупција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Submarine Eruption-numbers.svg

Подводна ерупција:
1. Водена пареа
2. Вода
3. Слој
4. Лава
5. Магмин канал
6. Магмина комора
7. Дајк
8. Перници

Подводна ерупцијавид на вулканска ерупција каде лавата избива под океанот. Најголемиот број на ерупциите на Земјата се подводни, но само мал број од нив се документирани бидејќи подводните вулкани се тешки за надгледување. Највеќето од нив се случуваат на средноокеански гребени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Видови на вулкански ерупции Archived 2008-05-15 на Wayback Machine, видено на 18 ноември 2007 (англиски)