Базалт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Базалт

Базалтмагматска карпа, која се одликува со својата тврдост. Оваа карпа е потврда од гранитот. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.