Прејди на содржината

Плиниј Постариот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плиниј Постариот
Плиниј Постариот: имагинативен портрет од 19 век.
Роден(а)23
Комо, Римско Царство
Починал(а)25 август 79 (на 55–56 г.)
Стабија, близу Помпеја, Италија
Причина за смртПочинал во ерупцијата која ја уништила Помпеја
Значајни дела„Природознание“
Издание на „Природознание“ од 1669 година

Плиниј Постариот (латински: Gaius Plinius Secundus) — римски природонаучник роден околу 23 г. во Комо, Италија. Загинал на 24 август 79 година во Стабиј при ерупцијата на вулканот Везув. Напишал повеќе книги со историска содржина, а тоа - биографија на неговиот пријател Помпониј Секунд во две книги, девет книги за војните на римјаните во Германија и продолжение на историјата на Афудиј Бас во 31 книги. Покрај тоа, тој е автор на големото општонаучно енциклопедиско дело „Природознание“ (Naturalis Historia).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]