Бадем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бадем
Prunus dulcis - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-250.jpg
Бадем со плодови Мајорка.
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Род: Слива
Подрод: Јаткари
Вид: Бадем
Биномен назив
Prunus dulcis
(Mill.) D.A.Webb

Бадемот (науч. Prunus dulcis, син. Prunus amygdalus или Amygdalus communis) е малечко дрво кое припаѓа на потсемејството Prunoideae од фамилијата Рози; бадем се нарекува исто така и плодот на ова дрво. Растението е класифицирано како праска во поткласата Amygdalus од Prunus, кое се разликува од останатите подвидови по својот плод.

Слатката надворешна маса која е карактеристична кај другите членови од Prunus фамилијата, како што е сливата и вишната, кај бадемот е заменета со обвивка, во која се наоѓа тврда маса во која е сместена семката.

Бадемот потекнува од југозападна Азија.