Вишна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вишна
Prunus cerasus - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-113.jpg
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Rosales
Семејство: Rosaceae
Род: Prunus
Подрод: Cerasus
Вид: P. cerasus
Биномен назив
Prunus cerasus
L.

Вишна (лат. Prunus cerasus) е плодовито овошно дрво. Во Република Македонија се одгледува во сите реони со надморска височина до 1.100 m. До седумдесеттите години од 20 век беше споредна култура, со 200-300 тони годишно производство. Првата плантажа со облачинска вишна на 20 хектари била посадена во Битолско во 1970. Набрзо се увидоа големата родност и рентабилноста на оваа вишна, која нагло била проширена во сите реони. Производството го достигна максимумот од 11.450 тони помеѓу 19861987. Последниве години производството изнесува меѓу 6.000 – 7.000 тони годишно. Речиси целото количество се извезува како замрзнати плодови и конзервирано во алкохол.

Извор[уреди | уреди извор]

Македонска Енциклопедија. Скопје, Македонија: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 285. ISBN 978-608-203-023-4.