Македонска академија на науките и уметностите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонска академија на науките и уметностите
Зградата на академијата во Скопје
Кратенка МАНУ
Основана 23 февруари 1967
Цел Да го следи и поттикнува развојот на науките и уметностите[1]
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Координати 41°59′47″ СГШ 21°26′30″ ИГД / 
Членство 46 академици, придружни, почесни и дописни членови
Службени јазици македонски
Претседател Владо Камбовски
Ген. секретар Владо Матевски
Припадност CEN, SEEA
Мреж. место manu.edu.mk

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) — национална научно-творечка установа основана на 23 февруари 1967 г. За нејзин прв претседател бил избран Блаже Конески, а тековен претседател е Владо Камбовски.[2]

Членовите на МАНУ се избираат на секои три години на централното собрание на Академијата и од формирањето досега МАНУ имала 154 членови од кои сега 41 се со статус на редовни членови, а 33 се со статус на членови надвор од работниот состав. Досега имала и четири почесни членови, и тоа Коле Чашуле, Јосип Броз - Тито, Едвард Кардељ и Борис Евгенович Патон. Најстар академик е Ѓорѓи Филиповски (1919), а најмлад Абдулменаф Беџети (1959).

Научни центри[уреди | уреди извор]

Зградата на МАНУ

Македонската Академија има и пет научни центри:

Научни оддели[уреди | уреди извор]

Во рамките на МАНУ функционираат пет оддели:

Претседатели на МАНУ[уреди | уреди извор]

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

МАНУ е членка на CEN (Мрежата на академиите од централна и источна Европа) и SEEA (академии од југоисточна Европа).

Публикации[уреди | уреди извор]

МАНУ досега има издадено околу 1.690 научни трудови од сите сфери на науката и уметностите. Каталагот на изданијата на МАНУ ги опфаќа следниве наслови:

  • Славко Јаневски, И петто годишно време (2001)
  • Славко Јаневски, Измислена тврдина (2002)
  • Славко Јаневски, Книжевно наследство, Том 1: Галерија Универзум (2005)
  • Славко Јаневски, Книжевно наследство, Том 2: Разговори со Јаневски (2007)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. МАНУ - „Академик“
  2. Владо Камбовски нов претседател на МАНУ“, Утрински Весник, 1 декември (конс. 1 декември 2011).
  3. „Библиографија на делата на Славко Јаневски“, во: Славко Јаневски, Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми, Скопје: Темплум, 2014, стр. 133-136.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]