Џорџ В. Буш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Вокер Буш
George Walker Bush
Џорџ В. Буш


Мандат
20 јануари 2001 – 20 јануари 2009
Претходник Бил Клинтон
Следбеник Барак Обама

Роден 6 јули 1946
Њу Хевн, Конектикат
Партија Републиканска
Сопружник Лора Буш
Религија Методист
Потпис GeorgeWBush Signature.svg

Џорџ Вокер Буш англиски: George Walker Bush) - 43. претседател на САД. Неговиот прв мандат започнал на 20 јануари 2001.

Животопис[уреди | уреди извор]

Џорџ Буш е роден на 6 јули 1946 во Њу Хејвн, Конектикат. Тој е син на бившиот претседател Џорџ Херберт Вокер Буш. Братот на Џорџ Буш - Џеб Буш бил избран за гувернер на Флорида во 1999 година . Младиот Џорџ Буш растел во тексашките градови Мидленд и Хјустон, заедно со Џеб, Нил, Марвин и Дороти Буш. Учел во академијата „Филипс“ во државата Масачусетс, а потоа завршил историја на универзитетот „Јеил“ во 1968 година. Во универзитетот, тој бил член на студентското братство „Делта Капа Епсилон“, како и на тајното друштво „Череп и коски“. Џорџ Буш бил избран за гувернер на Тексас во 1995 година и таа должност ја извршувал до 2000 година. Џорџ Буш е оженет со Лора Буш и има две ќерки близначки - Барбара и Џена.

Претседателски мандат[уреди | уреди извор]

Одликувања[уреди | уреди извор]

Во септември 2015 година, Џорџ Буш бил одликуван со Орден на Република Македонија од страна на претседателот Ѓорге Иванов, за големиот придонес во градењето на пријателските односи помеѓу Македонија и Соединети Американски Држави. Орденот му го врачил премиерот Никола Груевски на посебна вечера организирана од фондацијата „Macedonia 2025“, организирана на 20 септември 2015 година во хотелотХилтон Колумбус“.[1][2]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. http://plusinfo.mk/vest/41440/gruevski-mu-vraci-orden-na-rm-na-djordj-bush
  2. „Груевски му врачи орден на Република Македонија на Џорџ Буш помладиот!“, Фокус, број 1044, 9 октомври 2015, стр. 22.