Ханс Ем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ханс Ем
Hans Em.tif
Роден 6 јуни 1898
Марибор,  Австроунгарија
Починал 9 јули 1992
Скопје, Македонија Македонија
Националност Германец
Занимање инженер, професор на шумарски факултет

Ханс Ем (6 јуни 1898, Марибор - 9 јули 1992, Скопје), инженер, професор на Шумарскиот факултет во Скопје, најстариот член на МАНУ. Бил учесник во НОВ на македонскиот народ од 1941 година.