6 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

6 јуни е 157-миот ден во годината според григоријанскиот календар (158-ми во престапна година). Остануваат 208 дена до крајот на годината.

Настани:

1944  Втора светска војна - Денот Д: Над 155.000 американски, британски и канадски војници се истоваруваат на плажите на Нормандија. Започнува операцијата Оверлорд за продор на сојузниците во западна Европа.

Родени:

1436  Јохан Региомонтан — германски астроном.
1599  Диего Веласкез — шпански сликар.
1606  Пјер Корнеј — француски трагичар.
1799  Александар Сергеевич Пушкин — прочуен руски поет од периодот на романтизмот.
1875  Томас Ман — германски писател.
1898  Ханс Ем — инженер.
1901  Ахмед Сукарно — претседател на Индонезија.
1902  Џорџ Гејлорд Симпсон — американски палеонтолог.
1903  Арам Хачатурјан — ерменски композитор.
1926  Добрила Пуцкова — македонска актерка.
1932  Дејвид Скот — американски астронаут.
1932  Милица Стојанова — македонска актерка.
1934  Алберт II — крал на Белгија.
1941  Ладислав Баришиќ — македонски и југословенски ликовен критичар.
1944  Филип Шарп — американски биолог.
1948  Благој Ханџиски — македонски политичар.
1956  Бјорн Борг — шведски тенисер.
1960  Стив Ваи — американски гитарист.

Починале:

1922  Павел Христов — македонски револуционер.
1929  Рихард Рети — чехословачки шаховски велемајстор.
1961  Карл Густав Јунг — швајцарски психијатар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември