5 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

5 јуни е 156-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (157-ми во престапна година). Остануваат 209 дена до крајот на годината.

Настани:

1827  Во турско-грчката војна, турската војска го освоила Акропол и влегла во Атина. 1944  Втора светска војна: Над 1.000 британски бомбардери исфрлиле преку 5.000 тони бомби над Нормандија, во подготовка на десантот следниот ден - Денот Д.
1947  Во говорот пред Харвардскиот универзитет, државниот секретар на САД Џорџ Маршал предлага економска помош за обнова на западна Европа - зачеток на тнр. Маршалов план.
1968  Претседателскиот кандидат во САД Роберт Кенеди е застрелан во Лос Анџелес од палестинецот Сирхан Сирхан и умрел следниот ден.
1972  Во Стокхолм е одржана Првата конференција на ОН за животна средина. Оттогаш 5. јуни е прогласен за Светски ден за заштита на животната средина.
1992  Во Скопје е формирана Лекарската комора на Македонија.

Родени:

469 п.н.е.  Сократ — атински философ.
1341  Едмунд — Прв војвода од Јорк.
1723  Адам Смит — шкотски економист и философ, основоположник на современата економија.
1819  Џон Кауч Адамс — англиски астроном и математичар.
1878  Панчо Вилја — мексикански револуционер.
1898  Фредерико Гарсија Лорка — шпански поет, лиричар и драматург.
1931  Антун Врдољак — хрватски глумец, режисер и политичар.
1971  Марк Волберг — американски актер.
1981  Карлос Баредо — шпански велосипедист.
1998  Јулија Липницкаја — руска уметничка лизгачка.

Починале:

1296  Едмунд — Прв Ерл од Ланкастер.
1316  Луј Xкрал на Франција.
1826  Карл Марија фон Вебер — германски композитор (р. 1786.).
1970  Џузепе Унгарети — италијански поет.
2004  Роналд Реганпретседател на САД (р. 1911.).

Празници:

Светски ден за заштита на животната средина.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември