469 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
470 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар470 п.н.е.
CDLXIX п.н.е.
Ab urbe condita284
Староегипетска ераXXVII династија, 56
- ФараонКсеркс I, 16
Старогрчка ера77.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4281
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1062
Берберски календар481
Будистички календар75
Бурмански календар−1107
Византиски календар5039–5040
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2227 или 2167
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2228 или 2168
Коптски календар−753 – −752
Етиопски календар−477 – −476
Еврејски календар3291–3292
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−413 – −412
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2631–2632
Холоценски календар9531
Ирански календар1091 п.п. – 1090 п.п.
Исламски календар1125 п.х. – 1123 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1864
Мингуо-календар2381 пред Р. Кина
民前2381年
Нанакшахи−1937
Тајландски сончев календар73–74
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−343 или −724 или −1496
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−342 или −723 или −1495

469 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 469. година пред новата ера, 469. од првиот милениум п.н.е., 69. од 5 век п.н.е. и последна од 460-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5039 и 5040 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4281 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3291 и 3292 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 284.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 469 година се протега во 2167 и 2168, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2227 и 2228 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 74. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1124 и 1122 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...