Прејди на содржината

494 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
495 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар495 п.н.е.
CDXCIV п.н.е.
Ab urbe condita259
Староегипетска ераXXVII династија, 31
- ФараонДариј I, 27
Старогрчка ера711.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4256
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1087
Берберски календар456
Будистички календар50
Бурмански календар−1132
Византиски календар5014–5015
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2202 или 2142
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2203 или 2143
Коптски календар−778 – −777
Етиопски календар−502 – −501
Еврејски календар3266–3267
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−438 – −437
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2606–2607
Холоценски календар9506
Ирански календар1116 п.п. – 1115 п.п.
Исламски календар1150 п.х. – 1149 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1839
Мингуо-календар2406 пред Р. Кина
民前2406年
Нанакшахи−1962
Тајландски сончев календар48–49
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−368 или −749 или −1521
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−367 или −748 или −1520

494 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 494. година пред новата ера, 494. од првиот милениум п.н.е., 94. од 5 век п.н.е. и петта од 490-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5014 и 5015 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4256 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3266 и 3267 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 259.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 494 година се протега во 2142 и 2143, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2202 и 2203 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 49. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1149 и 1148 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...