462 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
463 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар463 п.н.е.
CDLXII п.н.е.
Ab urbe condita291
Староегипетска ераXXVII династија, 63
- ФараонАртаксеркс I, 3
Старогрчка ера79.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4288
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1055
Берберски календар488
Будистички календар82
Бурмански календар−1100
Византиски календар5046–5047
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2234 или 2174
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2235 или 2175
Коптски календар−746 – −745
Етиопски календар−470 – −469
Еврејски календар3298–3299
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−406 – −405
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2638–2639
Холоценски календар9538
Ирански календар1084 п.п. – 1083 п.п.
Исламски календар1117 п.х. – 1116 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1871
Мингуо-календар2374 пред Р. Кина
民前2374年
Нанакшахи−1930
Тајландски сончев календар80–81
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−336 или −717 или −1489
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−335 или −716 или −1488

462 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 462. година пред новата ера, 462. од првиот милениум п.н.е., 62. од 5 век п.н.е. и трета од 460-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5046 и 5047 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4288 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3298 и 3299 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 291.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 462 година се протега во 2174 и 2175, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2234 и 2235 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 81. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1116 и 1115 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...