467 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
468 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар468 п.н.е.
CDLXVII п.н.е.
Ab urbe condita286
Староегипетска ераXXVII династија, 58
- ФараонКсеркс I, 18
Старогрчка ера78. олимпијада (победник
Асирски календар4283
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1060
Берберски календар483
Будистички календар77
Бурмански календар−1105
Византиски календар5041–5042
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2229 или 2169
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2230 или 2170
Коптски календар−751 – −750
Етиопски календар−475 – −474
Еврејски календар3293–3294
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−411 – −410
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2633–2634
Холоценски календар9533
Ирански календар1089 п.п. – 1088 п.п.
Исламски календар1122 п.х. – 1121 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1866
Мингуо-календар2379 пред Р. Кина
民前2379年
Нанакшахи−1935
Тајландски сончев календар75–76
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−341 или −722 или −1494
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−340 или −721 или −1493

467 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 467. година пред новата ера, 467. од првиот милениум п.н.е., 67. од 5 век п.н.е. и осма од 460-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5041 и 5042 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4283 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3293 и 3294 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 286.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 467 година се протега во 2169 и 2170, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2229 и 2230 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 76. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1121 и 1120 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...