Прејди на содржината

406 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
407 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар407 п.н.е.
CDVI п.н.е.
Ab urbe condita347
Староегипетска ераXXVII династија, 119
- ФараонДариј II, 17
Старогрчка ера93.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4344
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−999
Берберски календар544
Будистички календар138
Бурмански календар−1044
Византиски календар5102–5103
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2290 или 2230
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2291 или 2231
Коптски календар−690 – −689
Етиопски календар−414 – −413
Еврејски календар3354–3355
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−350 – −349
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2694–2695
Холоценски календар9594
Ирански календар1028 п.п. – 1027 п.п.
Исламски календар1060 п.х. – 1059 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1927
Мингуо-календар2318 пред Р. Кина
民前2318年
Нанакшахи−1874
Тајландски сончев календар136–137
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−280 или −661 или −1433
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−279 или −660 или −1432

406 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 406. година пред новата ера, 406. од првиот милениум п.н.е., 6. од 5 век п.н.е. и седма од 400-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5102 и 5103 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4344 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3354 и 3355 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 347.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 406 година се протега во 2230 и 2231, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2290 и 2291 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 137. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1059 и 1058 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...