489 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
490 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар490 п.н.е.
CDLXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita264
Староегипетска ераXXVII династија, 36
- ФараонДариј I, 32
Старогрчка ера72.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4261
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1082
Берберски календар461
Будистички календар55
Бурмански календар−1127
Византиски календар5019–5020
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2207 или 2147
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2208 или 2148
Коптски календар−773 – −772
Етиопски календар−497 – −496
Еврејски календар3271–3272
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−433 – −432
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2611–2612
Холоценски календар9511
Ирански календар1111 п.п. – 1110 п.п.
Исламски календар1145 п.х. – 1144 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1844
Мингуо-календар2401 пред Р. Кина
民前2401年
Нанакшахи−1957
Тајландски сончев календар53–54
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−363 или −744 или −1516
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−362 или −743 или −1515

489 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 489. година пред новата ера, 489. од првиот милениум п.н.е., 89. од 5 век п.н.е. и последна од 480-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5019 и 5020 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4261 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3271 и 3272 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 264.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 489 година се протега во 2147 и 2148, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2207 и 2208 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 54. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1144 и 1143 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...