422 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
423 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар423 п.н.е.
CDXXII п.н.е.
Ab urbe condita331
Староегипетска ераXXVII династија, 103
- ФараонДариј II, 1
Старогрчка ера89.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4328
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1015
Берберски календар528
Будистички календар122
Бурмански календар−1060
Византиски календар5086–5087
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2274 или 2214
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2275 или 2215
Коптски календар−706 – −705
Етиопски календар−430 – −429
Еврејски календар3338–3339
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−366 – −365
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2678–2679
Холоценски календар9578
Ирански календар1044 п.п. – 1043 п.п.
Исламски календар1076 п.х. – 1075 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1911
Мингуо-календар2334 пред Р. Кина
民前2334年
Нанакшахи−1890
Тајландски сончев календар120–121
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−296 или −677 или −1449
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−295 или −676 или −1448

422 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 422. година пред новата ера, 422. од првиот милениум п.н.е., 22. од 5 век п.н.е. и трета од 420-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5086 и 5087 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4328 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3338 и 3339 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 331.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 422 година се протега во 2214 и 2215, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2274 и 2275 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 121. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1075 и 1074 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...