Прејди на содржината

435 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
436 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар436 п.н.е.
CDXXXV п.н.е.
Ab urbe condita318
Староегипетска ераXXVII династија, 90
- ФараонАртаксеркс I, 30
Старогрчка ера86. олимпијада (победник
Асирски календар4315
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1028
Берберски календар515
Будистички календар109
Бурмански календар−1073
Византиски календар5073–5074
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2261 или 2201
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2262 или 2202
Коптски календар−719 – −718
Етиопски календар−443 – −442
Еврејски календар3325–3326
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−379 – −378
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2665–2666
Холоценски календар9565
Ирански календар1057 п.п. – 1056 п.п.
Исламски календар1089 п.х. – 1088 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1898
Мингуо-календар2347 пред Р. Кина
民前2347年
Нанакшахи−1903
Тајландски сончев календар107–108
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−309 или −690 или −1462
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−308 или −689 или −1461

435 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 435. година пред новата ера, 435. од првиот милениум п.н.е., 35. од 5 век п.н.е. и шеста од 430-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5073 и 5074 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4315 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3325 и 3326 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 318.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 435 година се протега во 2201 и 2202, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2261 и 2262 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 108. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1088 и 1087 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...