439 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
440 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар440 п.н.е.
CDXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita314
Староегипетска ераXXVII династија, 86
- ФараонАртаксеркс I, 26
Старогрчка ера85. олимпијада (победник
Асирски календар4311
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1032
Берберски календар511
Будистички календар105
Бурмански календар−1077
Византиски календар5069–5070
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2257 или 2197
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2258 или 2198
Коптски календар−723 – −722
Етиопски календар−447 – −446
Еврејски календар3321–3322
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−383 – −382
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2661–2662
Холоценски календар9561
Ирански календар1061 п.п. – 1060 п.п.
Исламски календар1094 п.х. – 1093 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1894
Мингуо-календар2351 пред Р. Кина
民前2351年
Нанакшахи−1907
Тајландски сончев календар103–104
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−313 или −694 или −1466
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−312 или −693 или −1465

439 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 439. година пред новата ера, 439. од првиот милениум п.н.е., 39. од 5 век п.н.е. и последна од 430-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5069 и 5070 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4311 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3321 и 3322 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 314.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 439 година се протега во 2197 и 2198, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2257 и 2258 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 104. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1093 и 1092 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...