449 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
450 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар450 п.н.е.
CDXLIX п.н.е.
Ab urbe condita304
Староегипетска ераXXVII династија, 76
- ФараонАртаксеркс I, 16
Старогрчка ера82.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4301
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1042
Берберски календар501
Будистички календар95
Бурмански календар−1087
Византиски календар5059–5060
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2247 или 2187
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2248 или 2188
Коптски календар−733 – −732
Етиопски календар−457 – −456
Еврејски календар3311–3312
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−393 – −392
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2651–2652
Холоценски календар9551
Ирански календар1071 п.п. – 1070 п.п.
Исламски календар1104 п.х. – 1103 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1884
Мингуо-календар2361 пред Р. Кина
民前2361年
Нанакшахи−1917
Тајландски сончев календар93–94
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−323 или −704 или −1476
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−322 или −703 или −1475

449 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 449. година пред новата ера, 449. од првиот милениум п.н.е., 49. од 5 век п.н.е. и последна од 440-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5059 и 5060 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4301 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3311 и 3312 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 304.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 449 година се протега во 2187 и 2188, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2247 и 2248 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 94. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1103 и 1102 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...