457 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
458 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар458 п.н.е.
CDLVII п.н.е.
Ab urbe condita296
Староегипетска ераXXVII династија, 68
- ФараонАртаксеркс I, 8
Старогрчка ера80.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4293
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1050
Берберски календар493
Будистички календар87
Бурмански календар−1095
Византиски календар5051–5052
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2239 или 2179
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2240 или 2180
Коптски календар−741 – −740
Етиопски календар−465 – −464
Еврејски календар3303–3304
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−401 – −400
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2643–2644
Холоценски календар9543
Ирански календар1079 п.п. – 1078 п.п.
Исламски календар1112 п.х. – 1111 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1876
Мингуо-календар2369 пред Р. Кина
民前2369年
Нанакшахи−1925
Тајландски сончев календар85–86
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−331 или −712 или −1484
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−330 или −711 или −1483

457 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 457. година пред новата ера, 457. од првиот милениум п.н.е., 57. од 5 век п.н.е. и осма од 450-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5051 и 5052 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4293 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3303 и 3304 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 296.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 457 година се протега во 2179 и 2180, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2239 и 2240 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 86. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1111 и 1110 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...