476 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
477 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар477 п.н.е.
CDLXXVI п.н.е.
Ab urbe condita277
Староегипетска ераXXVII династија, 49
- ФараонКсеркс I, 9
Старогрчка ера75.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4274
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1069
Берберски календар474
Будистички календар68
Бурмански календар−1114
Византиски календар5032–5033
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2220 или 2160
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2221 или 2161
Коптски календар−760 – −759
Етиопски календар−484 – −483
Еврејски календар3284–3285
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−420 – −419
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2624–2625
Холоценски календар9524
Ирански календар1098 п.п. – 1097 п.п.
Исламски календар1132 п.х. – 1131 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1857
Мингуо-календар2388 пред Р. Кина
民前2388年
Нанакшахи−1944
Тајландски сончев календар66–67
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−350 или −731 или −1503
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−349 или −730 или −1502

476 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 476. година пред новата ера, 476. од првиот милениум п.н.е., 76. од 5 век п.н.е. и седма од 470-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5032 и 5033 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4274 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3284 и 3285 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 277.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 476 година се протега во 2160 и 2161, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2220 и 2221 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 67. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1131 и 1130 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...