492 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
492 п.н.е. г.  во други календари
Грегоријански календар 492 п.н.е.
Грешка во Lua: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Ab urbe condita Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Асирски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Бахајски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Бенгалски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Берберски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Будистички календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Бурмански календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Византиски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Еврејски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Ерменски календар
Етиопски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“-Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Ирански календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“ п.с. – Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“ п.с.
Исламски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“ пред хиџра – Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“ пред хиџра
Јулијански календар
Кинески календар [[Шеесетгодишен циклус|]]年月日
(Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“)
— до —
[[Шеесетдневен циклус|]]年月日
(Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“)
Коптски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Корејски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Календар Мингуо Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“ пред РК
民前Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Селевкидски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Тајландски сончев календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Хиндуистички календари
 - Викрам самват Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
 - Шака самват нема
 - Кали југа Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Холоценски календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“
Џуче-календар Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „п“

492 п.н.е. била година според јулијанскиот календар. Тоа била 492. година пред новата ера, 492. од првиот милениум п.н.е., 92. од 5 век п.н.е. и трета од 490-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5016 и 5017 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4258 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3268 и 3269 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 261.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 492. година се протега во 2144 и 2145, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2204 и 2205 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 51. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1147 и 1146 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...