464 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
465 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар465 п.н.е.
CDLXIV п.н.е.
Ab urbe condita289
Староегипетска ераXXVII династија, 61
- ФараонАртаксеркс I, 1
Старогрчка ера78.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4286
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1057
Берберски календар486
Будистички календар80
Бурмански календар−1102
Византиски календар5044–5045
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2232 или 2172
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2233 или 2173
Коптски календар−748 – −747
Етиопски календар−472 – −471
Еврејски календар3296–3297
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−408 – −407
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2636–2637
Холоценски календар9536
Ирански календар1086 п.п. – 1085 п.п.
Исламски календар1119 п.х. – 1118 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1869
Мингуо-календар2376 пред Р. Кина
民前2376年
Нанакшахи−1932
Тајландски сончев календар78–79
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−338 или −719 или −1491
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−337 или −718 или −1490

464 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 464. година пред новата ера, 464. од првиот милениум п.н.е., 64. од 5 век п.н.е. и петта од 460-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5044 и 5045 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4286 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3296 и 3297 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 289.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 464 година се протега во 2172 и 2173, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2232 и 2233 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 79. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1118 и 1117 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • Земјотрес во Спарта, кој ќе однесе многу човечки животи.
  • По земјотресот, месениските хелоти (кметови) се побуниле против нивните спартански господари. Кралот Архидам II ја организира одбраната на Спарта. Хелотите се утврдуваат на планината Итом.

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...