Прејди на содржината

477 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
478 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар478 п.н.е.
CDLXXVII п.н.е.
Ab urbe condita276
Староегипетска ераXXVII династија, 48
- ФараонКсеркс I, 8
Старогрчка ера75.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4273
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1070
Берберски календар473
Будистички календар67
Бурмански календар−1115
Византиски календар5031–5032
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2219 или 2159
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2220 или 2160
Коптски календар−761 – −760
Етиопски календар−485 – −484
Еврејски календар3283–3284
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−421 – −420
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2623–2624
Холоценски календар9523
Ирански календар1099 п.п. – 1098 п.п.
Исламски календар1133 п.х. – 1132 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1856
Мингуо-календар2389 пред Р. Кина
民前2389年
Нанакшахи−1945
Тајландски сончев календар65–66
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−351 или −732 или −1504
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−350 или −731 или −1503

477 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 477. година пред новата ера, 477. од првиот милениум п.н.е., 77. од 5 век п.н.е. и осма од 470-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5031 и 5032 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4273 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3283 и 3284 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 276.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 477 година се протега во 2159 и 2160, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2219 и 2220 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 66. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1132 и 1131 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...