420 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
421 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар421 п.н.е.
CDXX п.н.е.
Ab urbe condita333
Староегипетска ераXXVII династија, 105
- ФараонДариј II, 3
Старогрчка ера89.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4330
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1013
Берберски календар530
Будистички календар124
Бурмански календар−1058
Византиски календар5088–5089
Кинески календар己未(зем. коза)
2276 или 2216
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2277 или 2217
Коптски календар−704 – −703
Етиопски календар−428 – −427
Еврејски календар3340–3341
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−364 – −363
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2680–2681
Холоценски календар9580
Ирански календар1042 п.п. – 1041 п.п.
Исламски календар1074 п.х. – 1073 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1913
Мингуо-календар2332 пред Р. Кина
民前2332年
Нанакшахи−1888
Тајландски сончев календар122–123
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−294 или −675 или −1447
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−293 или −674 или −1446

420 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 420. година пред новата ера, 420. од првиот милениум п.н.е., 20. од 5 век п.н.е. и прва од 420-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5088 и 5089 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4330 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3340 и 3341 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 333.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 420 година се протега во 2216 и 2217, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2276 и 2277 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 123. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1073 и 1072 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...