403 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
404 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар404 п.н.е.
CDIII п.н.е.
Ab urbe condita350
Староегипетска ераXXVIII династија, 1
- ФараонАмиртеј, 1
Старогрчка ера94. олимпијада (победник
Асирски календар4347
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−996
Берберски календар547
Будистички календар141
Бурмански календар−1041
Византиски календар5105–5106
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2293 или 2233
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2294 или 2234
Коптски календар−687 – −686
Етиопски календар−411 – −410
Еврејски календар3357–3358
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−347 – −346
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2697–2698
Холоценски календар9597
Ирански календар1025 п.п. – 1024 п.п.
Исламски календар1057 п.х. – 1055 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1930
Мингуо-календар2315 пред Р. Кина
民前2315年
Нанакшахи−1871
Тајландски сончев календар139–140
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−277 или −658 или −1430
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−276 или −657 или −1429

403 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 403. година пред новата ера, 403. од првиот милениум п.н.е., 3. од 5 век п.н.е. и четвртта од 400-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5105 и 5106 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4347 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3357 и 3358 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 350.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 403 година се протега во 2233 и 2234, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2293 и 2294 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 140. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1056 и 1054 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...