487 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
488 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар488 п.н.е.
CDLXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita266
Староегипетска ераXXVII династија, 38
- ФараонДариј I, 34
Старогрчка ера73. олимпијада (победник
Асирски календар4263
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1080
Берберски календар463
Будистички календар57
Бурмански календар−1125
Византиски календар5021–5022
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2209 или 2149
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2210 или 2150
Коптски календар−771 – −770
Етиопски календар−495 – −494
Еврејски календар3273–3274
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−431 – −430
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2613–2614
Холоценски календар9513
Ирански календар1109 п.п. – 1108 п.п.
Исламски календар1143 п.х. – 1142 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1846
Мингуо-календар2399 пред Р. Кина
民前2399年
Нанакшахи−1955
Тајландски сончев календар55–56
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−361 или −742 или −1514
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−360 или −741 или −1513

487 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 487. година пред новата ера, 487. од првиот милениум п.н.е., 87. од 5 век п.н.е. и осма од 480-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5021 и 5022 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4263 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3273 и 3274 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 266.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 487 година се протега во 2149 и 2150, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2209 и 2210 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 56. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1142 и 1141 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...