445 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
446 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар446 п.н.е.
CDXLV BC
Ab urbe condita308
Староегипетска ераXXVII династија, 80
- ФараонАртаксеркс I, 20
Старогрчка ера83.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4305
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1038
Берберски календар505
Будистички календар99
Бурмански календар−1083
Византиски календар5063–5064
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2251 или 2191
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2252 или 2192
Коптски календар−729 – −728
Етиопски календар−453 – −452
Еврејски календар3315–3316
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−389 – −388
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2655–2656
Холоценски календар9555
Ирански календар1067 п.п. – 1066 п.п.
Исламски календар1100 п.х. – 1099 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1888
Мингуо-календар2357 пред Р. Кина
民前2357年
Нанакшахи−1913
Тајландски сончев календар97–98
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−319 или −700 или −1472
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−318 или −699 или −1471

445 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 445. година пред новата ера, 445. од првиот милениум п.н.е., 45. од 5 век п.н.е. и шеста од 440-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5063 и 5064 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4305 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3315 и 3316 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 308.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 445 година се протега во 2191 и 2192, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2251 и 2252 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 98. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1099 и 1098 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...