442 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
443 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар443 п.н.е.
CDXLII п.н.е.
Ab urbe condita311
Староегипетска ераXXVII династија, 83
- ФараонАртаксеркс I, 23
Старогрчка ера84.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4308
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1035
Берберски календар508
Будистички календар102
Бурмански календар−1080
Византиски календар5066–5067
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2254 или 2194
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2255 или 2195
Коптски календар−726 – −725
Етиопски календар−450 – −449
Еврејски календар3318–3319
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−386 – −385
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2658–2659
Холоценски календар9558
Ирански календар1064 п.п. – 1063 п.п.
Исламски календар1097 п.х. – 1096 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1891
Мингуо-календар2354 пред Р. Кина
民前2354年
Нанакшахи−1910
Тајландски сончев календар100–101
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−316 или −697 или −1469
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−315 или −696 или −1468

442 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 442. година пред новата ера, 442. од првиот милениум п.н.е., 42. од 5 век п.н.е. и трета од 440-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5066 и 5067 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4308 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3318 и 3319 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 311.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 442 година се протега во 2194 и 2195, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2254 и 2255 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 101. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1096 и 1095 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...