409 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
410 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар410 п.н.е.
CDIX BC
Ab urbe condita344
Староегипетска ераXXVII династија, 116
- ФараонДариј II, 14
Старогрчка ера92.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4341
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1002
Берберски календар541
Будистички календар135
Бурмански календар−1047
Византиски календар5099–5100
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2287 или 2227
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2288 или 2228
Коптски календар−693 – −692
Етиопски календар−417 – −416
Еврејски календар3351–3352
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−353 – −352
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2691–2692
Холоценски календар9591
Ирански календар1031 п.п. – 1030 п.п.
Исламски календар1063 п.х. – 1062 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1924
Мингуо-календар2321 пред Р. Кина
民前2321年
Нанакшахи−1877
Тајландски сончев календар133–134
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−283 или −664 или −1436
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−282 или −663 или −1435

409 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 409. година пред новата ера, 409. од првиот милениум п.н.е., 9. од 5 век п.н.е. и последна од 400-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5099 и 5100 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4341 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3351 и 3352 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 344.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 409 година се протега во 2227 и 2228, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2287 и 2288 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 134. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1062 и 1061 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...