Аки Рахимовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аки Рахимовски
Александар Рахимовски на концерт
во Марибор во 2010 г.
Биографски податоци
Родено имеАлександар Рахимовски
Роден(а)5 јуни 1955
Ниш, Југославија
Починал(а)22 јануари 2022(2022-01-22) (возр. 66)
Ново Место, Словенија
Занимањапејач

Александар „Аки“ Рахимовски (Ниш, Југославија, 5 јуни 1955Ново Место, Словенија, 22 јануари 2022) — македонско-хрватски пејач, најпознат по ангажманот во рок составот од Загреб "Парни ваљак".

Животопис[уреди | уреди извор]

Александар Рахимовски е роден во Ниш, но за брзо време се преселува во Скопје. Неговиот татко бил музички професор со што на седум години тој започнал да учи во музичко училиште за клавир и пеење.

Како тинејџер бил член на неколку состави меѓу кои се групите "Вакуум", "Крвна браќа" и "Тор" со кој настапил на фестивалот во Загреб во 1975 година. Во соработка со менаџерот Владимир Михаљек - Мих го формираат првиот состав на "Парни ваљак".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]