Едмунд (Прв војвода од Јорк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едмунд
Edmund of Langley 2C Duke of York.jpg
војвода од Јорк
Наследник Едвард
Сопружник Изабела
Јоана
Деца
Едвард
Констанца
Ричард
Династија Династија Плантагенет
Династија Јорк (основач)
Татко Едвард III
Мајка Филипа

Едмунд (5 јуни 1341 - 1 август 1402) бил син на англискиот крал Едвард III и неговата сопруга Филипа.

Кога навршил 21 година, тој се здобил со титулата Ерл од Кембриџ. На 6 август 1385 година, Едмунд станал војвода од Јорк. Со ова го дал почетокот на династијата Јорк, која подоцна ја започнала т.н. Војна на розите за англискиот престол.