Династија Јорк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Династија Јорк
Yorkshire rose.png
Земја Англија
Претходна династија Династија Плантагенет
Титули Војводство Јорк, Кралство Англија
Основач Едмунд Лангли
Последен владетел Ричард III
Тековен владетел Франсис Фицхерберт
Година на основање 1385
Националност Англичани, Французи, Кастилцци

Династијата Јорк (англиски: York) била кралска династија во Англија, која го превзела тронот во текот на т.н. Војна на розите. Власта во Англија под Јоршката династија била во периодот од 1461 до 1485 година (со прекин 1470-1471 година). Прв крал од династијата станал Едвард IV од Англија, кој го заробил кралот Хенри VI кој пак бил од династијата Ланкастер. По смртта на Едвард IV, на тронот се качил неговиот малолетен син Едвард V, а како регент станал идниот крал Ричард III. Едвард на престолот се задржал само три месеци.[1] Ричард III пак на тронот се задржал две години. Во 1485 година бил убиен во битката кај Босфорт и на тронот се качил Хенри Тјудор, под името Хенри VII.

Династијата Јорк претендирала за тронот по татковата линија на Едмунд Лангли, вовјода од Јорк, кој бил четврти син на Едвард III.

Наводи[уреди | уреди извор]