1461

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1461 г.  во други календари
Грегоријански календар 1461
MCDLXI
Ab urbe condita 2214
Асирски календар 6211
Бахајски календар -383–-382
Бенгалски календар 868
Берберски календар 2411
Будистички календар 2005
Бурмански календар 823
Византиски календар 6969–6970
Еврејски календар 5221–5222
Ерменски календар 910
ԹՎ ՋԺ
Етиопски календар 1453-1454
Игбоански календар 461–462
Ирански календар 839–840
Исламски календар 865–866
Јапонски календар Каншо 2
(2年)
Јулијански календар 1461    MCDLXI
Кинески календар 庚辰年月日
(4097/4157)
— до —
辛巳年月日
(4098/4158)
Коптски календар 1177–1178
Корејски календар 3794
Календар Мингуо 451 пред РК
民前451年
Селевкидски календар 1772–1773
Тајландски сончев календар 2004
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1517–1518
 - Шака самват 1383–1384
 - Кали југа 4562–4563
Холоценски календар 11461
Џуче-календар нема (пред 1912)

1461 (MCDLXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1461. година од новата ера, 461. од вториот милениум, 61. од 15 век и втора од 1460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6969 и 6970 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6211 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5221 и 5222 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2214.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1461. година се протега во 4097 и 4098, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4157 и 4158 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2004. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 865 и 866 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]