1460-ти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1450-ти 1460-ти 1470-ти >
1460 1461 1462 1463 1464 1465 1466 1467 1468 1469

Настани[уреди | уреди извор]

1460[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1460.

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

1461[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1461.

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

1462[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1462.

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

1463[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1463.

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

1464[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1464.

Јануари-декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

  • Во Кина, мало востание се случува во внатрешната провинција на Хугуан, за време на династијата Минг; последователен бунт избувнува во Гуангси. Ова го принудува владетелот да испрати дополнителна војска за задушување на бунтот[4][5].

1465[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1465.

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

  • Востание во мароканскиот град Фес доведува до соборување на владетелите на Мараниди и убиство на многу Евреи.
  • Масовните поплави во централната и јужната Кина ја мотивираат изградбата на стотици нови мостови.
  • Главниот олтар на црквата Свети Мартин во Колмар е завршен од страна на Каспар Исенман.
  • Марко II Цариградски станува Вселенски патријарх.

1466[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1466.

Непознат датум[уреди | уреди извор]

Кралство Грузија се распаѓа на голем број на кнежевства

1467[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1467.

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

Опсада на Кроја: Неколку месеци по неуспехот на втората опсада, [(Мехмед II]] води уште една неуспешна инвазија на Албанија.

1468[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1468.

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

1469[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1469.

Личности[уреди | уреди извор]

Откритија[уреди | уреди извор]

  1. Bennett, Vanora. „London and the Wars of the Roses“. архивирано од изворникот на 14 септември 2013 г.. https://web.archive.org/web/20130914035651/http://vanorabennett.com/book/figures-in-silk-aka-queen-of-silks-london-and-the-wars-of-the-roses/. посет. 16 август 2013 г. 
  2. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 183–185. ISBN 0-304-35730-8. 
  3. 3,0 3,1 Palmer, Alan; Palmer, Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 128–131. ISBN 0-7126-5616-2. 
  4. Bowman, John Stewart (2000). Columbia Chronologies of Asian History and Culture - Google Books. Columbia University Press. https://books.google.com/books?id=pg5Qi28akwEC&lpg=PA43&dq=yingzong%20emperor%20miao&pg=PA43#v=onepage&q=miao%20and%20yao%20tribes%20rebel&f=false. посет. 9 ноември 2014 г. 
  5. Beck, Sanderson (2010). „Ming Empire 1368-1644 by Sanderson Beck“. san.beck.org. http://www.san.beck.org/3-7-MingEmpire.html#2. посет. 9 ноември 2014 г.