Хадим Сулејман-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хадим
Сулејман
паша
Хадим Сулејман-паша
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
1541–1544
Монарх Сулејман I
Претходник Челеби Љутфи-паша
Наследник Рустем-паша
Османлиски управител на Египет
На должноста
1537–1538
Претходник Диван Хусрев-паша
Наследник Давут-паша
На должноста
1525–1535
Претходник Касим-паша
Наследник Диван Хусрев-паша
Лични податоци
Роден(а) 1467
Починал(а) септември 1547
Малград, Османлиско Царство
Националност Отоман
Вероисповед ислам
Ethnicity Унгарец

Хадим Сулејман-паша ( 1467 - 1547 во Малград) — османлиски државник и Голем везир на царството во периодот од 1541 до 1544[1]. Претходно бил управител на Египет во периодот 1525–1535 и 1537–1538 година.

Сулејман бил по потекло од Унгарија и бил евнух[2].

Учествувал во Отоманската поморска експедиција во Индиски Океан и во Опсадата на Диу[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Turkish State Archives
  2. 2,0 2,1 A military history of modern Egypt: from the Ottoman Conquest to the Ramadan War by Andrew James McGregor p.30 [1]
Политички функции
Претходник
Касим-паша
Османлиски управител на Египет
1525–1535
Наследник
Диван Хусрев-паша
Претходник
Диван Хусрев-паша
Османлиски управител на Египет
1537–1538
Наследник
Давут-паша
Претходник
Челеби Љутфи-паша
Голем везир на Османлиското Царство
1541 – 1544
Наследник
Рустем-паша