Баја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Баја (португалски: Bahia) е една од 26-те сојузни држави во Бразил. Се наоѓа во источниот дел на државата, главен град е Салвадор. Во Баја живеат 14,175,341 жители и зафаќа површина од 567,295 км².