Бач-Кишкун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бач-Кишкун,
Bács-Kiskun megye
Грб на областа
Грб на областа
Регион Голема јужна котлина
Административен центар Кечкемет
Површина 8.445,15 км2
Население 533.710 (2008)
Густина на населението 63,1 /км2
Број на населени места 119
Веб место www.bacskiskun.hu/

Бач-Кишкун (на унгарски: Bács-Kiskun) е еден од 19-те окрузи (megye) на Република Унгарија. Се наоѓа во централниот-долен дел на државата. Најужните делови на округот зафаќаат дел од историската област Бачка, од која поголем дел денеска се наоѓа во Војводина, Република Србија. Административен центар на округот е градот Кечкемет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии