Шомоѓ

Координати: 46°25′N 17°35′E / 46.417° СГШ; 17.583° ИГД / 46.417; 17.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шомоѓ
Somogy megye
Грб на округот
Границите на округот
Регион Јужен прекудунавски регион
Административен центар Капошвар
Површина 6035,86 км2
Население 325.024 (2008)
Густина на населението 53,8 /км²
Број на населени места 245

Шомоѓ (унгарски: Somogy megye; словенечки: Šomodska Županija) е името на административниот округ (comitatus или megye) во модерна Унгарија, како и во поранешното Кралство Унгарија.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот Шомоѓ лежи во југозападна Унгарија, на границата со Хрватска. Се протега помеѓу реката Драва и јужниот брег на езерото Балатон. Своите граници ги дели со унгарските окрузи: Зала, Веспрем, Фејер, Толна и Барања. Тој е најретко населениот округ во унгарската држава. Главен град и негов адмнистративен центар е градот Капошвар. Округот зафаќа површина од 6036 км2.

Историја[уреди | уреди извор]

Шомоѓ било исто така и името на историскиот административен округ (comitatus) во Кралството Унгарија. Неговата територија која била малку поголема во споредба со територијата на денешниот округ, денеска се наоѓа во југозападна Унгарија. Главен град на округот бил Капошвар.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

46°25′N 17°35′E / 46.417° СГШ; 17.583° ИГД / 46.417; 17.583