Прејди на содржината

Јас-Наѓкун-Солнок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јас-Наѓкун-Солнок
Jász-Nagykun-Szolnok megye
Грб на округот
Регион Голема северна котлина
Административен центар Солнок
Површина 5.581,71 км2
Население 399.200 (2008)
Густина на населението 71,5 /км2
Број на населени места 78
Мрежно место www.jnszm.hu

Јас-Наѓкун-Солнок (унгарски: Jász-Nagykun-Szolnok) е името на административниот округ (comitatus или megye) во Унгарија. Лежи во централна Унгарија и ги дели границите со унгарските окрузи Хевеш, Боршод-Абауј-Земплен, Хајду-Бихар, Бекеш, Чонград, Бач-Кишкун и Пешта. Реките Тиса и Киреш течат низ округот. Главен град на Јас-Наѓкун-Солнок е градот Солнок. Неговата површина изнесува 5582 км2. Пред неколку години, околу 1990-тите, името на округот било Солнок.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]