Барања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барања,
Baranya megye
Грб на округот
BaranyaMegye.png
Регион Јужен прекудунавски регион
Административен центар Печ
Површина 4.429,6 км2
Население 396.633 (2008)
Густина на населението 89,5 /км2
Број на населени места 301

Барања (на унгарски: Baranya) е една од 19-те окрузи,(megye) на Република Унгарија. Се наоѓа во историско-геофрафскиот регион со исто име Барања во јужниот дел на унгарската држава. Административен център на областа Барања е градот Печ.

Население[уреди | уреди извор]

Во 2001, бројот на населението во Барања изнесувал 407,448 луѓе вклучувајќи:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 46°04′06″N 18°12′19″E / 46.06833° N; 18.20528° E / 46.06833; 18.20528

35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии