Бели Манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бели Манастир
Beli Manastir
град
Град Бели Манастир
Grad Beli Manastir
Спортска сала Бели Манастир
Спортска сала Бели Манастир
Државас Хрватска
РегионБарања (Подунавје)
ЖупанијаZastava Osječko-baranjske županije.png Осиечко-барањска
Управа
 • ГрадоначалникИван Добош
Површина
 • град55 км2 (21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2011)[1]
 • град10.068
 • Градскo8.049
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код31300
Повик. бр.(+385) 31

Бели Манастир или Бел Манастир (хрватски: Beli Manastir) — град во источна Хрватска. Бел Манастир е дел од историско-географската област Барања, дел од Подунавје. Административно, градот е дел од Осиечко-барањската жупанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Бел Манастир е составена од 4 населени места:[1]

Население[уреди | уреди извор]

1910[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1920 годинам градот имал население од 2,447 жители::[2]

1929[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1929 година, градот имал:

1981[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1981 година, градот имал:

2001[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година, градот имал население од 8,671, а општината 10,986. Етничкиот состав бил:[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Бели Манастир“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Talma Kiadó“. Talmakiado.hu. Архивирано од изворникот на 2017-01-14. Посетено на 2016-12-22.
  3. „SAS Output“. Dzs.hr. Посетено на 2016-12-22.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Book: "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880–1991: po naseljima, autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Надворешни врски[уреди | уреди извор]