Долен Михољац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долен Михољац
град
Град Долен Михољац
Grad Donji Miholjac
Замок во Долен Михољац
Замок во Долен Михољац
Држава  Хрватска
Жупанија Zastava Osječko-baranjske županije.png Осиечко-барањска
Управа
 • Градоначалник Горан Алдиќ
Површина
 • град 154 km2 (59 sq mi)
Население (2011)[1]
 • град 9.491
 • Градскo 6.240
Часовен појас Central European Time (UTC+1)

Долен Михољац (хрватски: Donji Miholjac) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Осиечко-барањската жупанија. Градот се наоѓа на реката Драва во близина на границата со Унгарија.

Население[уреди | уреди извор]

Градот, според пописот од 2011 година, имал население од 9.491 жител, од кои 95% биле Хрвати.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Долен Михољац се наоѓаат следниве населени места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Долен Михољац“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_01/e01_01_01_zup14_0868.html. 
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Осиечко-барањска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_04/e01_01_04_zup14.html. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]