Белишќе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белишќе
град
Град Белишќе
Grad Belišće
Железничка станица Белишќе
Железничка станица Белишќе
Држава Хрватска
Жупанија Осиечко-барањска
Управа
 • ГрадоначалникДинко Буриќ
Површина
 • град69 км2 (27 ми2)
Население (2011)[1]
 • град10.825
 • Градскo6.518
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)

Белишќе (хрватски: Belišće) — град во Хрватска. Белишќе се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Осиечко-барањската жупанија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 6.518 жители, а самата општина 10.825 жители. Градот се наоѓа на надморска височина од 93 метри. Во близина на градот се наоѓа реката Драва.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, населението поделено според населени места во општината е:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Белишќе“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]