Нашице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нашице
град
Našice
Пејачевиќки Замок во Нашице
Пејачевиќки Замок во Нашице
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava Osječko-baranjske županije.png Осиечко-барањска
Управа
 • ГрадоначалникЈосип Милетиќ
Површина
 • град200 км2 (80 ми2)
Население (2011)[1]
 • град16.224
 • Градскo7.888
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)

Нашице (хрватски: Našice) — град во Хрватска. Градот се наоѓа на падините на планината Крндија во историско-географската област Славонија. Административно градот е дел од Осиечко-барањската жупанија. Нашице се наоѓа на 51 км југозападно од Осиек.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наѓа на 51 км од Осиек, главниот трговски и културен центар на Славонија. Нашице лежи на падините на планината Крндија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Нашице имал население од 7.888 жители, а целата општина Нашице имала население од 16,224 жители,[1] од кои 88% се Хрвати.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во општина Нашице се наоѓаат следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Нашице“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Осиечко-барањска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]