Осиек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осиек
Град
Град Осиек
Grad Osijek
Податотека:Osijek by Night.jpg
Панорама на градот Осиек
Знаме на ОсиекГрб на Осиек
Прекар(и): Grad na Dravi (City on Drava)
Осиек is located in Хрватска
Осиек
Осиек
Местоположба на Осиек во Хрватска
Координати: 45°33′27.11″N 18°40′46.52″E / 45.5575306° СГШ; 18.6795889° ИГД / 45.5575306; 18.6795889Координати: 45°33′27.11″N 18°40′46.52″E / 45.5575306° СГШ; 18.6795889° ИГД / 45.5575306; 18.6795889
Управа
 • ГрадоначалникИван Вркич
Површина
 • Град169 км2 (65 ми2)
 • Метро275 км2 (106 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009400000094 м
Население (2011 попис)[1]
 • Град108,048
 • Густина0,64/км2 (1,7/ми2)
 • Градскo83,496
 • Метро119,647
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
поштенски број31000
Повик. бр.31
Licence plateOS
Мреж. местоosijek.hr (англиски)

Осиек (хрватски: Osijek) — град во источна Хрватска. Ова е најголем град во Славонија, четврт по големина во Хрватска т.е. во Осиечко-барањска жупанија. Градот е индустриски, административен, судски и културен центар.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Осиек живеат 83.496 жители. Заедно со приградските населби има 107.784 (попис 2011).

Попис 1991[уреди | уреди извор]

По пописот на населението од 1991 год., Општина Осиек имала 165.253 жители, распоредени во 36 населени места.

Вкупно: 165.253

Географска положба[уреди | уреди извор]

Географска положба на градот:

Просечна годишна температура е 11 °C:

Воздухот е прилично влажен, додека во текот на есента и зимата има многу магла.

Конзулати во Осиек[уреди | уреди извор]

Почесен конзулат на Република Албанија во Осиек

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]