Шибеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шибеник
Град
Пристаништето и центарот на градот
Пристаништето и центарот на градот
Знаме на ШибеникАмблем на Шибеник
Амблем
Шибеник is located in Хрватска
Шибеник
Шибеник
Локација во Хрватска
Координати: 43°44′N 15°55′E / 43.733° СГШ; 15.917° ИГД / 43.733; 15.917
ДржаваХрватска
ЖупанијаШибеничко-книнска жупанија
Управа
 • ГрадоначалникЖељко Буриќ
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)
 • Град46.332
 • Градскo34.302
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број22000
Повик. бр.022
Рег. таб.ŠI
Мреж. местоhttp://www.sibenik.hr/

Шибеник — (хрватски: Šibenik) историски град во Хрватска, во Средна Далмација, каде реката Крка се влева во Јадранско Море. Тој е политички, економски, транспортен и образовен центар на Шибеничко-книнска жупанија.

Историја[уреди | уреди извор]

По Втората светска војна, Шибеник беше окупиран од Кралството Италија до 12 јуни 1921. После Договорот во Рапало, Италијанците го предадоа градот на Кралство на Србите, Хрватите и Словенците. Во текот на Втората светска војна, градот беше окупиран од фашистичка Италија и нацистичка Германија. Комунистичките партизани влегоа во Шибеник на 3 ноември 1944.

Во текот на борбата за независност (1991-1995), градот беше тешко нападнат од ЈНА и српските паравоени сили. Иако невооружени, новонастанатата хрватска армија и граѓаните на Шибеник добро го бранеа градот. Битката траеше 6 дена, често нарекувана Септемвриска битка. Бомбардирањето оштети многу згради и споменици, вклучувајќи ја катедралата Св. Јован и театарот од 1870 г.

Во августовската воена операција во 1995 г., хрватската армија ги победи српските сили и ги ослободи окупираните подрачја, што помогна регионот да се опорави од војната и да продолжи да се развива како голем центар. Оттогаш, оштетените подрачја на градот се обновуваа за да градот го добие стариот лик.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]