Метковиќ

Координати: 43°03′N 17°39′E / 43.05° СГШ; 17.65° ИГД / 43.05; 17.65
Од Википедија — слободната енциклопедија
Метковиќ
Град
Стариот град во Метковиќ
Стариот град во Метковиќ
Земја Хрватска
Земја Дубровничко-неретванска
Управа
 • ГрадоначалникДалибор Милан (ХДЗ)
 • Општински совет
Население (2011)[1]
 • Град16.788
 • Градскo15.329
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Црква Св. Илија

Метковиќ е град во Дубровничко-неретванска жупанија во Хрватска, кој се наоѓа во југоисточниот дел на земјата, на бреговите на реката Неретва и на границата со БиХ.

Население[уреди | уреди извор]

Вкупното население на градот (општината) е 16,788 жители (2011), во следниве населени места:

  • Дубравица, населението 90
  • Глушци, населението 76
  • Метковиќ, населението 15,329
  • Пруд, населението 497
  • Вид, населението 796

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Метковиќ“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]