Врбовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбовец
Vrbovec
град
Градски стадион во Врбовец
Градски стадион во Врбовец
Држава Хрватска
Жупанија Загрепска
Општ. седиштеВрбовец
Управа
 • ГрадоначалникДенис Краљ
Површина[1]
 • Вкупна159,05 км2 (6,141 ми2)
Најг. вис.&10000000000000125000000125 м
Население (2011)[2]
 • Вкупно15.797
 • Густина0,99/км2 (2,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код10340
Повик. бр.01
Рег. таб.ZG
Мреж. местоvrbovec.hr

Врбовец (хрватски: Vrbovec) — гратче во централна Хрватска. Врбовец е дел од Загрепската жупанија и се наоѓа североисточно од главниот град Загреб. Според пописот од 2011 година градот имал население од 4,947 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Врбовец имала население од 14,797 жители, во следниве населени места:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „City of Vrbovec (local government)“ (хрватски). Архивирано од изворникот на 2016-10-26. Посетено на December 16, 2012.
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Врбовец“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]